Стан ринку металопластикових вікон в Україні

Стан ринку металопластикових вікон в Україні

Додано 12/04/2009 - 22:01, admin

Ринок віконної продукції в Україні продовжує зростати. Минув час, коли однією віконною системою можна було задовольнити всі потреби вітчизняних споживачів. Дедалі зростаючі вимоги до вікна як одного із конструктивних елементів споруди сприяли і сприяють створенню десятків і сотень досі незнаних виробів. Критерієм продажу металопластикових вікон є ціна та якість продукції.

Стан ринку металопластикових вікон в Україні

На сьогодні в Україні нараховують кілька тисяч дрібних та середніх фірм, які випускають металопластикові вікна. За останні роки чимало вітчизняних виробників віконної продукції вклали багато коштів у технічне оснащення виробництва, посилили контроль за якістю комплектуючих виробів та монтажних робіт.

Водночас вдавана простота виробництва приваблює нових виробників, які у гонитві за прибутками налагоджують її випуск на застарілому обладнанні із залученням некваліфікованого персоналу, без технічної документації. Це призводить до виникнення проблем при купівлі вікон, дискредитує у їхніх очах саму ідею встановлення сучасних вікон та працю багатьох чесних виробників. Система сертифікації продукції в Україні створює певні бар'єри на шляху недобросовісної продукції, але поки що ще нездатна надійно захистити ринок від неякісної продукції.

Оскільки вікна встановлюють на десятки років, то вимоги покупців до цієї продукції достатньо високі. Нині споживачі хочуть самостійно розібратися у всій різноманітності віконних конструкцій і зробити вибір на підставі повної і об'єктивної інформації.

Попит та пропозиції ринку

Отже, ринок металопластикових вікон України різноманітний: споживачам пропонується вироби з ПВХ- профілем як вітчизняного, так і іноземного виробництва. Такі вікна виготовлені з полівінілхлориду (ПВХ), а профіль має сталеві підсилювальні вкладиші. Продукція імпортується з Німеччини, Австрії, Швейцарії, Англії, Польщі, Франції, Туреччини та інших країн, лідером з яких можна вважати Німеччину, і не тільки стосовно профілю, а й фурнітури.

Завдяки насиченості ринку споживач може обирати вікно різної форми, засобу відкриття та кольорової гами. Виробники здатні задовольнити будь-які потреби найвибагливішого споживача.

Якість металопластикових вікон

Вікна з ПВХ - це нові технології. Тому тільки високопрофесійні фірми і бригади можуть грамотно скласти і встановити їх. Матеріал полівінілхлорид є основою виробу, адже з матеріалу сумнівної якості неможливо зібрати хороше вікно. Тому необхідно орієнтуватися на якісного виробника ПВХ профілю, який може гарантувати незмінність властивостей свого продукту.

Профіль підсилення випускається з легованої оцинкованої сталі та дозволяє значною мірою підвищити міцність конструкції завдяки встановленню у великі головні камери. Профіль підсилення підлягає обов'язковій сертифікації.

Для ущільнювачів використовується подвійна система з АПТК наповнювачами (синтетичний каучук). Для них важливими є показники морозостійкості, стійкості до світла та дії озону, які повинні бути відображенні у сертифікатах.

Економія енергії на опалення завдяки використання одно- та двокамерних склопакетів є очевидною. Ця економія становить:

•  23% для спеціального теплоізоляційного склопакета;

•  30% - для тришарового ізоляційного склопакета;

•  50% - для ізоляційного пакета.

Ширина герметизуючого шару для однокамерного склопакета не більше 14 мм , для двокамерного склопакета не більше 16 мм . Краплина роси всередині склопакета може з ' явитися при температурі не нижче ніж мінус 40°С, а для вищого ґатунку – мінус 50°С.

Випускають склопакети з тонованим або дзеркальним склом, з використанням скла триплекс, з встановленням всередині пакета декоративних накладок різноманітних типів та розмірів. Співвідношення між розміром скла, шириною декоративних накладок та технікою їх виконання є визначним фактором для художнього оформлення вікна. За допомогою різних видів поперечин можна поділити вікно на малоформатні частини: “дійсні” поперечини ділять склопакет; декоративні – накладаються на скло; поперечини можуть встановлюватися між шибками; можлива комбінація двох видів: декоративні та поперечини, що встановлюються між шибками.

У металопластикових вікнах найчастіше застосовують фурнітуру (приладдя і механізми для навішування і зачинення вікон) фірми “ Roto ”. Матеріали фурнітури ті ж самі, що й у профілі підсилення, тому це виключає можливість корозії через несумісність металів. Така фурнітура виключає виникнення протягів завдяки щільному притисканню стулок одна до одної та може бути гарантом від проникнення злочинців.

Розміри металопластикових вікон відіграють важливу роль при формуванні якості, оскільки розміри обмежуються максимальними 3500 x 3500 см та мінімальними 40x40 см границями. Ці границі зумовлені механічними властивостями профілю, а також умовами транспортування обладнання автотранспортом. Між цими границями всі розміри та конфігурація залежать від бажання споживача.

До факторів, що забезпечують якість, відносять маркування виробу за ГОСТ 14192, яке наноситься водотривкою фарбою на бирку, що кріпиться до виробу. На ній вказані найменування та товарний знак підпр и ємства-виробника, марка виробу, дата виготовлен н я, відмітка технічного контролю та маса виробу.

Перевезення виробів належить здійснювати автотранспортом. Розміщення і кріплення виробів при транспортуванні відбувається за схемою, розробленою підприємством-виробником і затвердженою у встановленому порядку. Транспортуючи вікна спецавтотранспортом, пакування не потрібно. Всі частини, що рухаються, мають бути закріплені (зачинені).

Комплектуючі вироби і невстановлене приладдя повинні бути покладені в пакети. Пакування виробів має забезпечувати їх збереження під час вантажних робіт і транспортування. Для цього на поверхню профілю наноситься запобіжна плівка, яка після видалення не залишає клейових слідів. Відповідність виробничих матеріалів дозволяє уникнути дорогих і трудомістких обробок з наступним фарбуванням і доглядом, яких металопластикові вироби не потребують.

На сучасні вікна можна також встановлювати системи мікровентиляції і вентиляції приміщення, москітні сітки, захисні жалюзі, віконниці та інші аксесуари.

Показники зовнішнього вигляду виробів: колір, глянець, якість лицьових поверхонь повинні відповідати кольору, глянцю і якості лицьових поверхонь зразка-еталона, узгодженого за встановленим порядком. Колір лицьових поверхонь виробів повинен бути однотонним, без колірних плям і включень. Дефекти поверхні (риски, усадні раковини, здутини, подряпини, бульбочки і таке інше) та різнотонність кольору, які розрізняються неозброєним оком з відстані 1 м при природному освітленні не менше 300 Лк, не допускаються. На не лицьових поверхнях виробів допускаються незначні дефекти екструзії: смуги, риски та інші. Лицьові поверхні профілів повинні бути покритими захисною плівкою, яка запобігає їх пошкодженню під час транспортування, а також під час виготовлення і монтажу виробів.

Вироби повинні поставлятися комплектно. В комплект поставки повинні входити:

 • виріб у відповідності із замовленням;
 • комплект елементів кріплення до несучих конструкцій будинку;
 • паспорт;
 • неустановлені комплектуючі вироби;
 • вказівки з монтажу та експлуатації.

Вироби повинні поставлятися замовнику у зібраному вигляді.

Матеріали для виробів не повинні стимулювати розвиток мікрофлори, повинні бути стійкими до засобів дезинфекції та температурних перепадів повітряного середовища.

Всі вищезазначені фактори є основними чинниками у формуванні якості металопластикових виробів.

Таким чином, щоб вікно служило бездоганно, важливі три складові:

 • якість матеріалів, з яких виготовляється вікно (профіль, фурнітура, склопакет);
 • якість виготовлення самого вікна;
 • якість установки вікна в отворі.

Стандартизація та сертифікація

Металопластикові вікна повинні виготовлятись у відповідності з вимогами ДСТУ Б В.2.6-15-99, ДСТУ Б А.3.1-6-96, технічної документації за ГОСТ 2.001-70, затвердженої за встановленим порядком і нормативного документа на конкретні типи не стандартизованих виробів.

Профілі належать до товарів, які підлягають обов'язковій сертифікації. Кожна партія має бути сертифікована Держстандартом України. Безпечне використання профілів слід підтверджувати “гігієнічним висновком” та “протоколом” про пожежну безпеку.

Експлуатаційні характеристики ущільнювальних прокладок повинні бути не нижче вказаних в ТУ У 24936090.001-98. Прилади виробів повинні відповідати вимогам ДСТУ Б В.2-6-13-97 і конструкторській документації на прилади конкретних типів. Установка приладів проводиться у відповідності з вимогами технічної документації, затвердженої за встановленим порядком. Для світлопрозорого заповнення стулок і полотен можуть застосовуватися склопакети за ГОСТ 24866-89, скло за ГОСТ 111-90 або тепловідбивне скло за ТУ В.2.7-19354290.001-95.

Маркування наноситься на не лицьову поверхню кожного виробу або на металеву, пластмасову бірку або паперову етикетку, яка прикріплюється до виробу, і повинно містити:

 • найменування і товарний знак підприємства-виробника;
 • умовне позначення виробу;
 • дату виготовлення;
 • номер партії;
 • штамп ВТК;
 • знак відповідності за ДСТУ 2296-93 (якщо такий надано при сертифікації продукції);
 • масу;
 • позначення нормативного документа.

Вимоги безпеки та охорони навколишнього середовища. Полімерні матеріали для виготовлення вікон та комплектуючі до них (в тому числі імпортного виробництва) повинні відповідати вимогам діючих стандартів, СанПіН 6027 А-91, СИ №6035 А-91 і мати дозвіл до застосування Міністерством охорони здоров'я України.

Ціна виробів

В коротких рекламних повідомленнях багатьох фірм можна зустріти формулювання типу: “Ціна 1 м 2 вікна від 55 у.о.(умовних одиниць)”. В цьому випадку вказується вартість найдешевшого глухого вікна, котра, як потім з'ясовується, не має нічого спільного з вартістю конкретного замовлення. У загальному випадку ціна на вікно складається з вартості:

 • склопакета;
 • фурнітури;
 • матеріалів (профіль, герметики, ущільнювачі та інші);
 • виробничих витрат на виготовлення вікна, оплату праці, прибуток підприємства;
 • монтажу та доставки.

Ціна готового виробу залежить від профілю, фурнітури та різновиду вікна (кількості стулок). Наприклад, глухе вікно розміром 1,65х2 м, виготовлене з вітчизняного профілю, коштує $100 ($30 за 1 кв.м). Вартість глухого вікна розміром 1,2х1,8 м з імпортного профілю — $100 ($46 за 1 кв.м). Квадратний метр поворотно-відкидного одностулкового вікна з вітчизняного профілю може коштувати $85. Квадратний метр такого ж вікна, але з імпортного “ПВХ”, — $100. Ціни взяті з прайс-листів на однокамерні вікна. Двокамерні та трикамерні вікна у розрахунку на кожний “шар” скла коштують на $10-20 дорожче.

Ціни на фурнітуру диктують зарубіжні виробники. Частка вартості фурнітури від ціни готового виробу від 5 до 35 % залежно від конфігурації вікна, розмірів та способів відкривання. Та останнє, в чому фірми-виробники однакові, - це вартість доставки, монтажу та демонтажу, котра складає біля 15 % вартості замовлення.

Переваги металопластикових вікон

Розібравшись у вартості металопластикових вікон, необхідно визначити основні споживчі властивості металопластикових вікон.

За сукупністю характеристик полівінілхлорид визнаний найкращим матеріалом для виробництва вікон серед всіх відомих полімерних з'єднань та має ряд переваг у порівнянні з деревиною та алюмінієм. Як і всі полімери, ПВХ стійкий до дії вологи, мікроорганізмів та довговічний. Вікна з ПВХ не потрібно фарбувати. Вироби з ПВХ мають температурний діапазон експлуатації від мінус 50 ºС до плюс 60 ºС, а температуру теклості – біля 200 ºС.

Звукоізоляція - одна з найважливіших функцій вікна. Гарним показником звукоізоляції для вікон є зниження рівня шуму на 35-40 дБ.

В країнах ЄС введене таке поняття, як клас звукоізоляції по нормам DIN :

 • 1-ий клас звукоізоляції відповідає зниженню рівня шуму на 25-29 дБ;
 • 2-ий – на 30-34 дБ;
 • 3-ій – на 35-39 дБ;
 • 4-ий – на 40-44 дБ;
 • 5-ий – на 45-49 дБ;
 • 6-ий – від 50 дБ.

Проживаючи у центрі міста, для сну необхідні вікна з класом звукоізоляції 4.

  До недоліків пластикових вікон відносять:

 • складність ремонту у випадку їх пошкодження;
 • велика залежність якості вікна від правильного складання і встановлення;
 • необхідність проведення спеціальних заходів при встановленні вікон з метою уникнення проблем, пов'язаних із виникненням "містків холоду" і, як наслідок, з появою конденсату.

Догляд за вікнами в процесі експлуатації

Оцінити всі переваги сучасних вікон і зберегти їх протягом багатьох років в ідеальному працездатному стані допоможуть дотримання простих правил:

•  Регулярне провітрювання приміщення.

Вікна з ПВХ профілів відрізняються високою герметичністю і в закритому стані пропускають дуже мало повітря. Тому в приміщенні накопичується волога (особливо на кухні), яка може випадати на склопакетах у вигляді запітніння та конденсату. Для попередження подібних явищ необхідно перш за все регулярно провітрювати приміщення для зниження вологості (оптимальна вологість приміщення не більше 55%), що не вимагає додаткових витрат або встановити систему вентиляції або кондиціонер. Щоб внутрішня поверхня скла не запітніла, не перекривайте потік теплого повітря від радіаторів опалювання до скла.

•  Догляд за рамою з ПВХ профілю.

ПВХ нестійкий до кислотних розчинів, тому раму необхідно чистити за допомогою звичайного мильного розчину або за допомогою спеціальних миючих засобів розчинників, що не містять абразивних речовин або ацетону. Не допускайте ударів по зовнішніх поверхнях рами і нанесення на неї подряпин.

•  Догляд за гумовими ущільнювачами.

Ущільнювачі виготовлені з сучасного матеріалу, проте схильний до природного старіння. Для продовження терміну його експлуатації, збереження еластичності і здатності затримувати будь-які протяги і зливи необхідно один або два рази на рік очищувати їх від бруду і протирати спеціальними засобами. Використовуйте для такої обробки тканину, яка добре всмоктує вологу. При правильному догляді ущільнення на вікні залишатимуться еластичними і водовідштовхувальними.

•  Водовідведення.

У кожному пластиковому вікні передбачені водовідвідні канали для виведення вологи, що ззовні проникає усередину нього. Водовідвідні канали розташовані в нижній частині рами, їх можна легко виявити, відкривши стулку. Необхідно стежити за станом цих каналів і час від часу очищати їх від бруду.

•  Догляд за фурнітурою.

Вікна оснащені високоякісною фурнітурою. Для збільшення терміну її використання і збереження бездоганного зовнішнього вигляду слід не менше двох разів на рік змащувати всі рухомі складові частини маслом, що не містить кислот або смол і ті, що не руйнують захист від корозії.

 

Рекомендації для споживачів надано

Ніною Коломійченко,

студенткою товарознавчого факультету

Київського національного торговельно-економічного університету